25. - 30. 5. 2009
Kambodža
Z Vietnamu jsme se dolodičkovali do hlavního města Kambodže Phnom Phem, kde jsme zůstali dvě noci a pak se přesunuli autobusem do Siem Reap, odkud jsme pak odletěli do Kuala Lumpur.Wat Phnom domací to nazývají jako chrám a byl postavený 1372.
Prodej benzínu běžně na ulici.
Národní muzeum, ve kterém jsou nejdůležitější sbírky kambodžské kultury.
Kralovské paláce považované za nejkrásnější příklad kambodžské architektury dvacátého století.
Místní trhy.
Náš asi zatím nejlepší hotel.
Cestou do Siem Reap.
Do města Siem Reap se jezdí hlavně za obhlídkou starodávných chrámů a paláců. Původně jsme si chtěli chrámy objet na kole, ale nepřetržitým obtěžováním šoferů tuk tuků jsme si nakonec usmlouvali dobrou cenu a pronajali jsme si tuk tuk na dva dny.
Jako první jsme navštívíli chrám Angkor Wat. Chrám byl postavený ve dvanáctém stoleti jako mausoleum a chrám pro krále Suryavarmana druhého. Angkor Wat reprezentuje nejlepší kmérské umění.
Svatba na Angkor Wat.
Rytiny na stěnách vyprávěly různé příběhy. Tak jako paláce mají tři patra i rytiny Většinou byly tvořeny ze třech řad. Spodní představovala peklo, prostřední zemi a vrchní nebe.
Na tuk tukovi.
Vstup do dalšího komplexu paláců Angkor Thom. Angkor Thom bylo poslední hlavní město éry Angkor a říká se, že to byl ten nejlepší kousek architektury. Město o rozloze 3 x 3 km bylo ohraničené hradbami vysokými 8 metrů a odhaduje se, že bylo domovem pro milión lidí. Domovy lidí byly z převážné většiny jen dřevéné a tak se zachovaly jen kamenné náboženské monumenty.
Opičky v aréálu Angkor Thom.
Bayon nacházející se v Angkor Thom je jeden z nejoblíbenějších kvůli tvářím vytesaným na 54 vežích. Každá věž představovala jednu provincii a na každé věži jsou vytesané čtyři různé tváře (nálady) krále dané provincie.
Náš tuk tuk.
Ta Keo neupoutává dekoracemi, ale výškou.
Před každým chrámem je spousta restaurací a obchůdků.
Ta Phrom z dvanáctého století ma magické kouzlo. Propletené kořeny stromů mezi kameny stavby jakoby splynuly s budovami a vytvářejí něco jedinečného a jejich nerozdílnou součástí chrámu.
Srah Srang neboli Královské lázně, obrovské jezero které zřejmě sloužilo k rituálnímu omývání.
Banteay Kdei budhistický chrám z dvanáctého století.
Na druhý den naší obhlídky chrámů jsme chtěli začít znova na Angkor Wat.
Levná pracovní síla .....
Preah Khan obrovký klášterní komplex plný řezeb a plastik. Sloužil jako budhistický klášter a škola pro více než tisíc mnichů.
Neak Pean. Centrální klášter se mezi osmi jezírkami tvořící lotusový květ.
Ta Som malý klášterní komplex, hodně rytin je stále v dobré kondici a představují mistrovské dílo.
Pre Rup kopcovitý chrám z architektonické a umělecké stránky na vyšší úrovni.
Dvoudenní návštěva chrámů nám stačila, i když jsme měli zaplacené tří denní vstupné a tak jsme poslední den v Kambodži strávili lenošením. Na další den ráno jsme odletěli do Kuala Lumpur.
p.s. Historku jakým způsobem se chrámy stavěly si necháme na doma :-)